فواره تروی (به ایتالیایی: Fontana di Trevi) و یا آبنمای دختر دوشیزه، آبنمایی ست در منطقه تروی در رم ایتالیا. ارتفاع این فواره ۲۶ متر و عرض آن ۲۰ متر است. تروی بزرگترین فواره دوران باروک در رم و یکی از معروف ترین آبنماهای جهان است. اهالی روم اعتقاد دارند که اگر پشت به حوضچه و با دست راستشان از روی شانه هایشان سکه به درون آب این حوضچه بیاندازند خدای اقیانوس ها به آنها قدرت و خدای نعمت به آنها ثروت و خدای طب به آنها سلامتی میدهند و همچنین خدایان آروزهایشان را برآورده می کنند و روزی به رم بازخواهند گشت ، همین رسم باعث شده که روزانه حدود ۳۰۰۰ یورو در این حوضچه سکه جمع شود و پول های جمع شده برای گرسنگان و نیازمندان مصرف می شود.

حدودا ۳ قرن از ساخت این بنا به و به دستور  پاپ آربن ( Pope Urban ) گذشته که ساخت این پروژه در سال ۱۶۴۴ میلادی همزمان با مرگ پاپ متوقف شد و به صورت متروکه باقی ماند،  از آن روز سازندگان مختلفی بر روی این بنا کار کردند و طراح های زیادی برای این آبنما در سالهای دور ارائه شد اما هیچ گاه کامل و به صورت امروزی نشده بود. سرانجام آبنمای دوشیزه بعد از ۱۷ ماه تعطیلی برای مرمت و بازسازی در نوامر ۲۰۱۵ کامل شد،تکمیل این آبنما به قدری برای رومیان مهم بود که در همه ی شبکه های تلویزیونی پخش شد و این رویداد را بیشتر از یک مناسبت و جشن بزرگداشتند، آبنمای زیبا هنر باروک را با خطوط و طرح های زیبا به تصویر کشیده است و مانند جواهری است که در اطراف روم می درخشد. امروزه این آبنما دقیقا در وسط یک سه راه قرار گرفته است و حاصل چشمه ای قدیمی است که آب همه ی روم را تامین می کرده است.

و اما نامگذاری این آب نما مربوط به افسانه ای از 19 سال قبل از میلاد مسیح بر میگردد ; روزی که سربازان رومی در ۱۳ کیلومتری تا ۲۲ کیلومتری شهر روم از تشنگی و نبود آب پاک درحال تلف شدن بودند، گفته می شود دختر دوشیزه ای از این مکان آنها را سیراب می کند و از مرگ نجات می دهد به همین دلیل این مکان به چشمه ی دخترک دوشیزه معروف می شود که به آن آکوآ ورجن ( Aqua Virgo ) گفته می شود. این نام گذاری به افتخار کمک این دختر به رومی ها انتخاب شده است.

در فضای آبنما مجسمه های مختلفی وجود دارند و همه ی مجسمه های موجود در آبنما سمبولیک هستند و داستانی دار با خود دارند، جنس بیشتر سنگ های استفاده شده در حوضچه ی دوشیزه از سنگ تراورتن است و مجسمه ها خدایان رومی را نشان می دهند. سنبلی از خدای تریویا ( Tirivia) ، نمادی از دیانا ( diana ) ، نمادی خدای یونان ( که در اصل سه سر دارد ) در این بنا تراشیده شده اند تا از مردم روم حفاظت کنند.

مجسمه ای که وسط این آبنما قرار گرفته سنبلی است از خدای اقیانوس ها، این مجسمه روی ارابه ای سوار است که دو اسب این ارابه را می کشند و دو مرد سعی دارند اسب ها را آرام کنند، طراح اولیه ی این بنا عقیده داشته که این مجسمه سنبلی برای نشان دادن رودخانه ها است که دورتا دور زمین در جریان هستند و او آنها را در اختیار دارد و این مجسمه را در وسط بنا قرار داده است تا از مردم خیابان های اطراف محافظت کند و همیشه ناظر آب های روان روم باشد.

مجسمه دیگری که سمت چپ آبنما قرار دارد سنبلی است از خدای ثروت و نعمت و به این دلیل در این بنا آورده شده که درختان روم را پر میوه و برکت کند و تولیدات را افزایش دهد.

دو مجسمه ی اسب که در این آبنما وجود دارد، یکی از آنها آرام و دیگری خشمگین است و مردانی هم در کنار آنها قرار گرفته اند و با دمیدن در سوت در تلاش برای آرام کردن آنها هستند، اسبی که خشمگین است نماد قدرت و خشونت اقیانوس و اسبی که آرام و رام است نماد آرامش اقیانوس ها است.

در بالاترین نقطه ی آبنما پرچم روم به یاد سربازان رومی بر سنگ تراشیده شده است و در دو سمت این پرچم هم مجسمه شیپورچیانی است که با دمیدن در شیپورهایشان اهالی را دعوت به آمدن به این نقطه می کنند.همچنین کتیبه ای در بالای این آبنما حک شده است که در آن اشاره ای به داستان دختر باکره دارد و می گوید این آبنما که در مکان قنات بنا شده است برای یاد آوری دختر باکره ساخته شده و خدایان از او حمایت می کنند.

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: