روادید یا ویزا بعد از پاسپورت مهمترین سند مسافرتی بشمار می رود. قراردادهای بین المللی در میان کشورها، شرایط سیاسی حاکم فیمابین و همچنین قوانین داخلی مربوط به اقامت، تابعیت و گردشگری هر کشور باعث پیچیده شدن و تخصصی شدن روند اخذ روادید گردیده است.
با توجه به شرایط سیاسی بین المللی حاکم بر جهان، شهـروندان و دارندگان گذرنامه جمهوری اسلامی ایران می توانند جهت ســـفر به کشــور های ذیل بدون اخـذ روادید اقدام کنند و در غیر این صورت برای مسافرت به سایر کشورها باید ویزا تهیه نمایند:
سیشل، جزایر کوک، کوزوو، نیووی، دومینیک، اکوادور، هایتی، مالزی، میکرونزیا، تونس، نیکاراگوئه، ترکیه، ونزوئلا، سنت کیتس و نویس
کشورهایی که برای ورود به آنها نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی است: ارمنستان، بنـگلادش، آذربــایجان، بلاروس، اندونزی، عراق، بحرین، پاکستان، توگو، بولیوی، کومور، گینه بیسائو، کنیا، گــویانا، لائوس، لبنان، ماکائو، ماداگاسکار، مالدیو، موزامبیک، موریتانی، نپال، ساموآ، سومالی، سریلانکا، تاجیکستان، تانزانیا، تیمور شرقی و اوگاندا (با توجه به تغییرات دائمی این اسامی حتما در موقع سفر با سفارت مربوطه چک شود).
روند صدور روادید ورود به جمهوری اســلامی ایران نیز با نظر مثبت و مســاعد سیاستمداران کشور، آسـان تر شده و در حال حاضر ویزای 30 روزه توریستی در مبـادی ورودی کــشور برای گردشگران اکثر کشورها بجز شهروندان قطر، هند و پاکستان صادر می گردد.
شرکت خدمات مسـافرت هوایی و جهانگـردی امیر با همکاری کـارگزاران زبده و قابل اعتماد، ویزای مسافرت به اکثر کشـورهای جهان را برای مسافرین خود محیا می سازد، همچنین با تـوجه به وجود نام این شرکت در لیست آژانس های معتبر وزارت امور خارجه، امکان اخذ ویزای ورودی ایران نیز جهت میهمانان خارجی مدعو مشتریان محترم در این مجموعه فراهم است. با توجه به کثرت درخواست ویزای ورودی به کشور در فرودگاه ها و اتلاف وقت بسیار زیاد جهت این امر، حتما اخذ ویزای ایران قبل ازسفر توصیه می شود. ویزای صادر شده را نیز می توان از تمامی سفارتخانه ها و کنسولگریهای کشور درسـراسر جهان دریافت نمود.

ویزای امارات متحده عربی (دبی)

ویزای توریستی امارات متحده عربی در بازه های 14و 28روزه با همکاری یکی از کارگزاران خوشنام و زبده این عرصه، بطور مستقیم از وبسایت اداره مهاجرت این کشور جهت مشتریان محترم توسط آژانـس هواپیمایی امیر دریافت می شود. روند صدور ویزای دبی بین 1 تا 7 روز کاری بسته به شرایط سیاسی، ازدهام سفر و تعطیلات اداره مهاجرت امارات متحده عربی متفاوت است.
لازم به ذکر است که مدت صدور روادید دبی بعضی اوقات تا 15 روز نیز طول کشیده که کاملا بدلیل مسائل سیاسی فیمابین دو کشــور بوده است، از این رو هیچ تضـمینی در مورد زمــان مزبور وجود ندارد.
قابل توجه است که امـــارت ابوظـــبی به شهروندان جمهوری اسلامی ایران ویزا نمی دهد ولی با اخذ ویزای دبی میتوان وارد این امارت شد. دیده شده است که اطلاعــات خروج از امارات متحـده عربی از مـبادی خروجی ابوظـبی بعضا در سیستم مهـاجرت دبی ثبت نشده و مسـافر را دچار دردسر نموده است.
از ابتدای سال 2016 دولت امارات علاوه بر شخص مسافر در مبادی خروجی، کارگــزاران ( کفـــیلان) دریافت ویزای خود را نیز در صورت ماندن بیش از اندازه مســــافر در امارات جریمه می نماید، از این رو شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی امیر از مســافرین خود جهت بازگشت بموقع از امارات ضمانت مــالی دریافت می نماید و در صورت اعلام کفیل مبنی بر پرداخت جــریمه، آنرا از محـل ضمانت مسافر تامین خواهد کرد. البته پر واضح است که آژانس هواپیمایی امیر تا حد توان از حقوق مسافر خود در این رابطه دفاع خواهد کرد اما از لحاظ قانونی مجبور به پرداخت جریمه رسمی خواهد بود.
در آخر دانستن این نکته در مورد نوع ویــزای امارات متحده عربی خالی از لطف نیست که ویـزایی با شرایط صدور URGENT یا فــوری برای ورود به این کشـور وجود ندارد. شرکت خدمات مسـافرت هوایی و جهانگردی امیر ویزای امارات متحده عربی را بدون دریافت کارمزد جهت مسافرین محترم اخذ می نماید.

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزای امارات متحده عربی:

 •  اسکن رنگی دقیق و کامل از صفحات مشخصات فردی
 • اسکن رنگی یک قطعه عکس
 • مدت ویزای توریستی امارات 14 و 28 روزه است.ویزای 14 روزه حداکثر قابل تمدید تا 28 روز خواهد بود که در صورت تمایل به تمدید باید 5 روز قبل از اتمام مدت ویـزا درخواست شود، امـا ویزای
  28 روزه قابل تمدید نمی باشد.
 • مدت زمان اخذ ویزا از تاریخ در خـــواست تا صدور در شــــرایط عادی 7 روز کاری خواهد بود ولــی با توجه به سیاست های کاری اداره مهـــاجرت امارات هیچ تضمینی درباره این مدت وجود ندارد.( اداره
  مهاجرت امارات متحده روزهای جمعه و شنبه تعطیل می باشد)
 • ویزای صادر شده فقط برای 1 بار ورود اعتبار دارد و قابل تغییر نیز نمی باشد.
 • عواقب هر گونه اقدام قبلی توسط مسافر که موجب عدم صـــدور ویزای او شود بعهده خود مســافر است و هزینه درخواست ویزا به او مسترد نخواهد شد. همچنین تقاضا و هزینه کـــل ویــــزاها پس از
  ثبت در سیستم مهاجرت امارات غیر قابل استرداد خواهد بود.
 • مدت اعتبار استفاده از ویزا 2 ماه بوده که در این بازه اجازه اقامت به مدت در خواستی ( مثلا 14 روز ) در کشور امارات وجود دارد.
 • مسافرین باید از فرودگاه دبی وارد این کشور شده و از همین نقطه نیز خارج شوند.
 • در صورت عدم ثبت خروج در سیستم مهاجرت امارات ( مثلا به دلیل خروج از فرودگاه ابوظبی) مسافر موظف است پس از بازگشت پاسپورت خود ممهور به مهر ورود به خروج از امارات و همچنین کارت
  پرواز خروجی از این کشور را در اسرع وقت به آژانس امیر تحویل دهد تا پس از اسکن و ارسال مشکل بوجود آمده برطرف گردد.بدیهــی است کلیه هزینه ها ی مربوطه به رفع این مشکل بعهده مسـافر خواهد بود.
 • در صورت توقف بیش از مدت ویزا، نه تنها مسـافر هنگام خروج از کشور در فرودگـــاه جریمه شده و در لیست ســـیاه قرار می گیرد بلکه جواز کار کفیل معلق شـــده و کفیل و آژانس نیز از طرف اداره
  مهاجرت جریمه میشوند، لذا ضمانت بازگشت برای جبران ضرر و زیان فوق بطور کامل ضبط خواهد شد و مسافر حق هیچگونه اعتراض به این اقدام را نخواهد داشت.
 • تشابه اسمی برخی مسافرسن با برخی از افراد موجود در لیست سیاه ممکن اسن باعث افزایش زمان صدور ویزا شود لذا اژانس امیر تعهدی در مورد صدور ویزا یا تاخیردر روند صدور ان در این مورد
  ندارد.
 • ارتکاب هرگونه عمل خلاف قانون امارات متحده عربی که از سوی مسافر درمدت ویزای ماخوذ از آژانس امیر صورت گیرد نیز علاوه براعمال جرائم قانونی کشور امارات موجب ضبط مبلغ ضمانت بازگشت
  از سوی آژانس خواهد گردید.

ویزای حوزه شنگن Schengen Visa 

visa1

با تشکیل اتحادیه اروپا و برداشته شدن مرز کشورهای این قاره، در سال 1995بیشتر کشورهای عضو این اتحادیه با پیوستن به معاهده شنگن شرایط یکسان صدور روادید و برداشتن کنـترل مرزهای مشــترک فیمابین را پذیرفتند.

به مجموعه 4312099 کیلومترمربعی مساحت این کشورها حوزه شنگن اطلاق می گردد و مسافرین برای ورودبه این حوزه باید از یکی از این کشورها ویزای شنگن دریافت نمایند. طبق قوانین شنگن، کشوری که از آن درخـواست صدور روادید می شود باید کشور ورود مسـافر به این حـوزه بوده یا بیشترین مدت اقامت مسـافر باید در آن باشد. ویزای شنگن در چهار سطح صادر می گردد:

 • سطح A: ویزای ترانزیت فرودگاهی
 • سطح B: ویزای ترانزیت حوزه شنگن فقط برای عبور در کمتر از 5 روز
 • سطح C: ویزای توریستی، ملاقات بستگان، ملاقات کاری حداکثر 90 روزاقامت از 180 روز اعتبار ویزا
 • سطح D: ویزای اقامت بلند مدت بیش از سه ماه، کار، تحصیل

در مورد ویزای ترانزیت فرودگاهی سطح A لازم به ذکر است خطوط هوایی اروپا بسته به قوانین کشور خود، مقررات متفـاوتی دارند که باید در هنـگام درخواست بلیت چک شوند. مثلا هواپیمایی لوفت هــانزا برای مســافرین در ادامه مسیر ایالات متحده امریکا و کانادا ویزای ترانزیت آلمان نمی خواهد ولی برای بقیه مسیرها اخذاین ویزا الزامی است ویزای سطح C ،ویزایی است که بیشترین تعداد صدور را دارد،برای مثال در سال 2015 از ایــران تعداد 158889 درخواســت ویزای شنـــگن داده شده است که 23 درصد آن چندبار ورود بوده است یا کشور فرانــسه 3356165 درخواست ویزای شنگن را در سفارت خانه های خود در سراسر جهان بررسی کرده که به 9/9 درصد آن ویـزا داده نشده است.(https://en.wikipedia.org/wiki/Visa_policy_of_the_Schengen_Area).

نکات مهم راجع به ویزای شنگن: 

 • هنگامی که گذرنامه مسافر برای درخواست ویزای شنگن وارد سفارت یک کشور عضو می شود ، مهری روی یکی از صفحات این گـذرنامه می خورد که نام سفارت و تاریخ درخواسـت در آن ذکر شده است. در صورت تایـید صدور ویزا، برچسب آن روی این مهر قرار می گــیرد و در صــورت عدم تایید، این مهر نشـــانه مرفوض شدن تقــاضای مسافر است.
 • انگشت نگاری (Biometrics) برای افراد بین 12 تا 65 سال، صورت می گیرد. مسافرینی که بعد از سال2012 مسافرت اروپا داشته اند، در صورت وجود بایومتریکس ایشان در بانک مقر حوزه شنگن احتیاجی به انگشت نگاری مجدد ندارند.
 • اقامت بیش از اندازه اعتبار ویزای شنگن حتی به مدت یک ساعت در این حوزه، مسافر را برای همیشه از ورود به این حوزه محروم خواهد کرد. این موضوع در مورد همسر یک فرد نیز صادق است بطوریکه Overstay شدن یک فرد ورود همسر او را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد.
 • هرگونه رکورد پلیس اروپا مبنی بر ایجاد اغتشاش، دعوا و … ، فرد را برای همیشه از ورود به حوزه شنگن محروم خواهد کرد.
 • 6 ماه بعد از هر مرفوضی متقاضی می تواند دوباره تقاضای اخذ روادید بدهد اماوجود مهر Reject در گذرنامه فرد، سفارت مورد درخواست را به تحقیق بیشترو همچنین سخت گیری زیادتردرمورد صدور روادید وا خواهد داشت.
 • اختیار صدور یا عدم صدور روادید شنگن در بالاترین سطح ابتدا با مرکز شنگن در لوگزامبورگ و سپس با کنسول سفـارت هر کشور است اما اجازه ورود یا عدم اجـازه ورود به اتحـادیه اروپا حتی با داشتن ویزای معتبر با پلیس مهاجرت مرزی اروپاست.
 • ویزای سطح C در اکثر اوقات دوبرابر اجازه اقامت اعتبار دارند برای مثال ویزای 15 روزه اقامت 1 ماه از تاریخ درخواست معتبر است .
 • ویزای سطح C در بازه های 15 روزه، یک ماهه، دو ماهه، سه ماهه، 6 ماهه، یکسـاله، دوساله، سه ساله و چهار ساله صادر می شود. برای دریـافت هر کدام از این روادیدها در حالت معمول می بایـست بازه قبلی ویزا توسط متقاضی اخذ شده باشد برای مثال به کسی ویزای 6 ماهه داده می شــــود که علاوه بر داشتن شرایط لازم، قبلا ویـــزای 3 ماهه اخذ کرده باشد.در مورد ویـــزاهای بالاتر از 6 ماه، متقاضی میتواند در هر 6 ماه، فقط سه ماه در اروپا اقامت داشته باشد.
 • گذرنامه متقاضی حتما باید دو صفحه روبروی خالی و 6 ماه اعتبار از تاریخ پایان سفر درخواستی داشته باشد.
 • برخی اوقات پس از صدور ویزا توسط سفارت در صفحه روبروی استیکر ویزا در گــــذرنامه مهــــری می خورد که در صورت افتادن این اتفاق مسافر می بایست پس از بازگـشت از سفر به سفارت مراجعه و بازگشت خود را اطلاع دهد تا در دفعات بعدی بتواند درخواست ویزا نماید.
 • سفارت خانه های مختلف، قوانین مربوط به خود را در زمینه ترجمه مدارک متقاضی دارند. برای مــثال سفارت فرانسه یا آلمان احتیاجی به ترجمه مدارک ندارند، ترجمه معمولی برای ســـفارت ایتالیا کــفایت می کند و سفارت یونان یا لهستان ترجمه مهمور به مهر وزارت امور خارجه قبول می نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای شنگن

 • پر کردن فرم درخواست ویزای شنگن قابل دریافت از وب سایت هر سفارتخانه کشور عضو

مدارک هویتی:

 • گذرنامه امضاء شده مسافر با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ پایان سفر و دو صفحه خالی روبرو
 • ترجمه رسمی تمامی صفحات شناسنامه
 • ترجمه رسمی سند ازدواج (در صورت تاهل)
 • دو قطعه عکس در ابعاد 5/3 در 5/4 سانتیمتر، پشت زمینه سفید، نگاه روبرو بدون عینک یا کلاه که 70 درصد عکس را فاصله چانه تا پیشانی اشغال کرده باشد.

مدارک شغلی:

 • ترجمه رسمی جواز کسب یا اساسنامه شرکت و روزنامه رسمی آن جهت صاحبین مشاغل
 • ترجمه رسمی گواهی اشتغال بکار ، لیست 3 ماه آخر بیمه تامین اجتماعی و رسید پرداخت ماه آخر بعلاوه کپی مدارک بند قبلی جهت کارمندان
 • ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل جهت دانش آموزان و دانشجویان

مدارک مالی:

 • ترجمه رسمی سند ملکی
 • نامه تمکن مالی از بانک به زبان انگلیسی مهمور به مهر بانک
 • ریز صورتحساب 6 ماهه آخر حساب بانکی متقاضی به زبان انگلیسی مهمور به مهر بانک (با مانده حساب بیش از حداقل 400 میلیون ریال)

مدارک مربوط به درخواست روادید از طریق آژانس هواپیمایی امیر:

ویزای روسیه، چین و کشورهای آسیای میانه

ویزای کشور های فوق الذکر از طریق کارگزار مطمئن دریافت می گردد و با توجه به تغییرات دائمی نرخ و مدت زمان اخذ روادید می بایست با همکاران کانتر تور آژانس هواپیمایی امیر چک شود.

ویزای ورودی ایران

هر ایرانی می تواند بعنوان میزبان، هر چند میهمان خارجی را برای بازدید از ایران دعوت نماید. اگر میهمان شمــا خانم باشد باید میزبان نیز خانم انتخاب شود ولی در صورت دعوت گـروهی محدودیتی از بابت جنسیت میزبان وجود ندارد. برای دعوت از میهمان اسکن رنگی پاسپورت ایشان و اطلاعات شخصی ایشان ( فرم ویزای ایران در قسمت دانلودها) و همچنین اسکن رنگی شناسنامه میزبان لازم است.
میهمان می تواند طی حداکثر 10 روز کاری پس از ارائه درخواست، با مراجعه و تحویل پاسپورت خود به کنسولگری یا سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر مورد نظر خویش ویزای ایران را دریافت نماید.