گروس مونستر (به آلمانی: Grossmünster)یکی از سه کلیسای مشهور در شهر زوریخ کشور سوئیس است که در مرکز شهر قرار داشته و بعنوان نماد شهر زوریخ شناخته می شود. گفته می شود زمان ساخت آن به دوره کارولنژی‌ها و حکومت شارلمانی مربوط می شود ولی بازسازی اصلی آن در سال ۱۱۰۰ میلادی شروع و درسال ۱۲۲۰ اتمام یافته است.

این کلیسا در محل دفن سه شهید مسیحی زوریخ ساخته شده است که در قرن سوم میلادی کشته شده اند و به روایت افسانه‌ای این سه تن پس از کشته شدن سرهای خود را برداشته و خود را به این محل رسانده و دفن شده اند.

شهرت اصلی این کلیسا بخاطر پیشوای روحانی مشهور آن یعنی اولریش تسوینگلی می باشد. وی که از بنیانگذاران اصلاحگری دینی در جهان مسیحیت بود از سال ۱۹۲۰ الی ۱۹۲۴ میلادی کشیش این کلیسا بود و فعالیت های خود را از اینجا شروع نمود. پس از تسوینگلی همکار و همفکر او هاینریش بولینگر ادامه دهنده راه و روش وی در این کلیسا فعالیت می کرد و مجسمه او در دیواره جنوبی کلیسا نصب شده است.

ارزش هنری دیگر کلیسا بخاطر نقاشی های روی شیشه (ویترای) آن است که بازدید کنندگان را بخود جلب می کند این نقاشی ها توسط اگوستو جاکومتی نقاش سوئیسی ساخته شده است.

علاوه بر سه قدیس یاد شده، کنراد گسنر فیلسوف و جانور شناس سوئیسی نیز در محوطه این کلیسا دفن شده است.

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: